Jungtinės gerumo pajėgos pradeda veiklą

Įsivaizduokite, kad jums labai skauda dantį, tačiau artimiausią laiką pas odontologą gydymo įstaiga jums gali pasiūlyti tik po 18 mėnesių. Net nupurtė, tiesa?

Būtent tokią realybę išgyvena neįgalieji, kadangi Lietuvoje labai stinga odontologinių bei veido ir žandikaulių chirurgijos paslaugų pritaikymo neįgaliems vaikams ir suaugusiems.


Į Žalgirio kliniką plūstant neįgaliųjų ir jų šeimų skaudiems prašymams padėti ir daryti realų pokytį, Žalgirio klinika inicijuoja projektą Jungtinės gerumo pajėgos ir siekia įkurti neįgaliųjų vaikų ir suaugusių odontologijos bei veido ir žandikaulių chirurgijos centrą.

Klinikos vadovas gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas Dalius Matkevičius sako, kad ilgiau delsti nebegalima, todėl medikai prašo visuomenės suremti pečius.

Norime sukurti „žaliąjį koridorių“, kuris padėtų neįgaliesiems gauti visas reikiamas paslaugas greitai ir efektyviai vienoje vietoje. Tam turi būti suburta speciali asmens sveikatos priežiūros specialistų komanda, apmokyta dirbti su neįgaliais asmenimis ir jų šeimomis, konsultuoti psichologas, patalpos pritaikytos neįgaliųjų poreikiams.

Pasitikime Lietuvos sveikatos sistema, taip pat suprantame, kad tai yra didžiulis poreikis ir didžiulis projektas, todėl su jūsų pasitikėjimu norime atsiverti privačių asmenų ir įmonių paramai, kad neįgaliesiems pacientams  realiai būtų prieinamos kokybiškos odontologijos bei veido ir žandikaulių chirurgijos paslaugos.

Su visuomenės pagalba įkurtas centras būtų precedentas Lietuvos žmonių pagalbos sveikatos sistemai. Tai yra nacionalinio masto svarbos klausimas. 


Projektą globoja: Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Projektą iniciju
oja: Žalgirio klinika (VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika)

Aukoti galite pavedimu:

Gavėjas: VšĮ VU ligoninės Santaros klinikos
Įmonės kodas: 124364561
Paramos sąskaita LT54 7044 0600 0136 7408
Paskirtis: Jungtinės gerumo pajėgos

2023 m. pabaigoje mūsų šalyje gyveno apie 225 000 asmenų su negalia. 

Neįgaliuosius pacientus sunku gydyti standartiniais metodais, jiems reikia ypatingų sąlygų ir dėmesio, daug papildomo laiko ir pastangų. Visas šias sąlygas užtikrinti asmens sveikatos priežiūros įstaigos šiuo metu nepajėgios.

Daliai jų dėl su negalia susijusių poreikių siekiant pasinaudoti įprastomis odontologijos paslaugomis reikalinga bendrinė nejautra. Tačiau odontologijos paslaugų su bendrine nejautra prieinamumas Lietuvoje nėra pakankamas, ypač regionuose. 

Neįgalieji pacientai dažnai turi labai rimtų sisteminių ligų, dėl kurių narkozės taikymas tokiems pacientams yra labai pavojingas, todėl kitos gydymo įstaigos yra nelinkusios rizikuoti ir pacientai yra siunčiami į Žalgirio kliniką arba kitas tik kelias Lietuvoje asmens sveikatos priežiūros įstaigas, galinčias suteikti tokias paslaugas.

Vaikų su negalia (autistiški, turintys fizinę, proto ar intelekto negalią, su cerebriniu paralyžiumi, su Dauno sindromu, ir pan.) laukimo eilė gydymui bendrinėje nejautroje po gydytojo vaikų odontologo konsultacijos yra apie 2-3 mėnesiai.

Suaugusiųjų laukimo eilė gydymui bendrinėje nejautroje – apie 18 mėnesių

Į Žalgirio kliniką kasdien kreipiasi neįgaliųjų organizacijos bei pavienės šeimos, kuriose yra negalią turintys vaikai ar suaugusieji, su prašymais padėti, nes reikiamų paslaugų laiku negaudami neįgalieji gyvena kančioje, kuri traumuojančiai veikia ir visų šalia neįgaliojo esančių žmonių gyvenimus. 

Labiau už danties skausmą skauda tik širdį, kad mes Lietuvoje vis dar neturime tokios specializuotos gydymo įstaigos, kur neįgalieji specialios pagalbos sulauktų ne po pusantrų metų, o iš karto. Tad ši kampanija yra visos Lietuvos danties skausmas.