Naujienos
Breketų sistemos ir jų skirtumai
Dantų tiesinimas breketais yra dažnas pacientų pasirinkimas norint turėti tiesius ir sveikus dantis, taisyklingą sąkandį. Visgi kartais tenka susimąstyti: kaip išsirinkti tai, kas būtų efektyvu ir kokybiška?
Breketų rūšys
Breketai gali būti skirstomi į dvi pagrindines rūšis: metaliniai ir keramikiniai. Kiekviena iš šių rūšių, pagal uždarymo mechanizmą, gali būti skirstoma į ligatūrinius ir beligatūrinius.
Metalinių breketų ypatumai
Metaliniai breketai yra tradicinis ir jau seniai populiariu tapęs dantų tiesinimo būdas. Pagrindiniai šios sistemos privalumai:
- tvirtumas;
- mažesnė kaina lyginant su keramikiniais breketais;
Pagrindinis metalinių breketų sistemos trūkumas - estetika.
Keramikinių breketų ypatumai
Vis daugiau žmonių renkasi breketus pagamintus iš keramikos dėl pranašesnių estetinių savybių. Savo populiarumu jie nenusileidžia metaliniams breketams.
Pagrindinis šios sistemos privalumas - jie yra mažiau matomi nei įprasti metaliniai breketai.
Trūkumai renkantis keramikinius breketus:
- keramikiniai breketai yra trapesni už įprastus metalinius breketus, pasitaiko jų skilimo atvejų. Skilus breketui, jis turi būti nuimtas bei fiksuotas naujas;
- keramikinių breketų kaina yra didesnė lyginant su metaliniais breketais;
- dėl stipraus sukibimo tarp keramikinio breketo ir danties - nemalonesnė breketų nuėmimo procedūra, lyginant su metalinių breketų nuėmimu.
Ligatūrinių ir beligatūrinių breketų ypatumai
Ligatūriniai breketai - breketai, prie kurių ortodontinis lankas yra pritvirtinamas ligatūromis: metalinėmis arba elastinėmis. Tuo tarpu beligatūriniai breketai savyje turi uždarymo mechanizmą, kuris pritvirtina ortodontinį lanką prie breketo. Tiek metaliniai, tiek keramikiniai breketai gali būti ligatūriniai arba beligatūriniai. Beligatūriniai breketai turi privalumų lyginant juos su ligatūriniais: trumpesnis vizito laikas, spartesnis ir mažiau skausmo keliantis gydymas, mažesnė kai kurių komplikacijų rizika, reikalingi retesni vizitai pas gydytoją ortodontą (beligatūrinių – kas 6-8 savaites, ligatūrinių kas 4-6 savaites), pacientams lengviau palaikyti gerą individualią burnos higieną. Tačiau beligatūrinių breketų sistemos įprastai yra brangesnės, pasitaiko uždarymo mechanizmo gedimų.
Breketų tipo pasirinkimas priklauso nuo individualaus paciento atvejo ir paciento požiūrio. Gydantis gydytojas visada bus pasiruošęs Jums patarti ir padėti išsirinkti labiausiai Jums tinkantį gydymo būdą.
1 pav. Metaliniai ligatūriniai breketai.
https://www.preferreddentalcaresantarosa.com/metal-brace-to-align-and-straighten-crowded-teeth/
2 pav. Metaliniai beligatūriniai breketai.
https://barriedentist.ca/big-mouth-blog/braces-and-invisalign-articles/most-popular-metal-braces
3 pav. Keramikiniai ligatūriniai breketai.
https://orthodonticspecialistsmelbourne.com.au/ceramic-braces/
4 pav. Keramikiniai beligatūriniai breketai.
https://orthodonticassoc.com/braces/need-to-know-self-ligating-braces/
Parengė: gyd. rez. Jonas Sutkus, dr. Vilija Berlin