Naujienos

2021 - 11 - 08

Dantų šaknų kanalų pergydymas

                             Kalbant apie dantų šaknų kanalų gydymą, dažniausiai išskiriamos dvi procedūros – pirminis endodontinis gydymas ir endodontinis pergydymas. Pastarojo metu atliekamas pakartotinis šaknų kanalų valymas ir užpildymas. Ši procedūra reikalinga tuomet, kai prieš tai endodontiškai sugydytas dantis tampa simptominis – atsiranda varginantis skausmas kramtant, liečiant dantį, susiformuoja ir atsiveria fistulė, padidėja danties paslankumas, ištinsta veidas ar kt.

                             Simptomų atsiradimas gali būti siejamas su prieš tai atliktu nekokybišku dantų šaknų kanalų gydymu, pavyzdžiui, nerastais šaknų kanalais, perforacijomis (dirbtinai suformuota anga, jungianti kanalo spindį su šaknį supančiais periodonto audiniais ar burnos ertme), netinkamu šaknų kanalų paruošimu ar nehomogenišku užpildymu. Simptomai atsirasti gali ir tais atvejais, kai atlikus kokybišką endodontinį gydymą, danties vainikas ilgą laiką nebuvo atstatytas nuolatiniu hermetišku kompozitiniu užpildu ar kita pasirinkta restauracija, apsaugančia šaknų kanalų sistemą nuo pakartotinės infekcijos.

                             Simptominio danties endodontinio pergydymo būtinybė patvirtinama rentgeno nuotrauka, kurioje matoma apie šaknies viršūnę susiformavusi kaulinė destrukcija. Vis dėlto, uždegiminiai procesai šaknies viršūnės srityje gali būti diagnozuoti ir tais atvejais, kai dantis yra besimptomis. Simptomų nebuvimas gali rodyti lėtesnę ligos eigą, geresnį imuninės sistemos atsaką į uždegiminį procesą ar mažesnį patologijos išplitimą, tačiau atlikti endodontinį pergydymą šiais atvejais taip pat būtina, siekiant išvengti tolimesnio uždegiminio proceso, lemiančio aplink šaknies viršūnę esančio kaulo irimą, plitimo bei anksčiau minėtų simptomų atsiradimo.

                             Šaknų kanalų pergydymas gali būti reikalingas ir tuomet, kai planuojamas danties vainiko protezavimas, o ankstesnio endodontinio gydymo kokybė yra abejotina ar bloga, kadangi sunku prognozuoti, kiek ilgai toks dantis išliks be simptomų ir pakitimų šaknies viršūnę supančiuose audiniuose. Atlikus danties vainiko protezavimą endodontinis pergydymas įmanomas tik dviem atvejais – nuėmus protezą arba pažeidus jo vientisumą. Nei viena iš šių situacijų nėra pageidaujama, dėl šios priežasties endodontinį pergydymą, esant indikacijoms, visada rekomenduojama atlikti prieš nuolatinį danties protezavimą. Jei danties su abejotina ar bloga endodontine gydymo kokybe protezavimas nėra planuojamas ir apie šaknies viršūnę periodonto patologijos požymių nesimato, tokį dantį būtina stebėti.

                             Dantų šaknų kanalų pergydymui atlikti reikia nuo vieno iki kelių apsilankymų, priklausomai nuo gydymo sudėtingumo. Būsimų apsilankymų skaičius gali būti patikslintas tik pradėjus pergydymo procedūrą ir įvertinus užpildo medžiagos tipą šaknų kanaluose, buvusio gydymo netikslumus ir su jais susijusias komplikacijas. Šaknų kanalų pergydymas, kaip ir visos endodontinio gydymo procedūros, atliekamas gydomą dantį izoliavus koferdamo sistema. Mikroskopo kontrolėje iš šaknų kanalų pašalinama sena užpildo medžiaga, pagal galimybes – ištaisomos ankstesnio gydymo metu įvykusios komplikacijos (perforacijos, kanalo transportacijos, instrumentų lūžiai ir kt.). Vėliau šaknų kanalai ruošiami rankiniais ir (ar) mašininiais instrumentais, atliekama šaknų kanalų dezinfekcija, naudojant specialius plovimo tirpalus. Pergydymas baigiamas šaknų kanalų užpildymu ir danties vainiko atstatymu laikinu užpildu, kurį 1 mėn. laikotarpyje būtina pakeisti į nuolatinį užpildą ar kitą suplanuotą restauraciją.

https://www.aae.org/patients/root-canal-treatment/endodontic-treatment-options/endodontic-retreatment/endodontic-retreatment-explained/