Kalbant apie dantų šaknų kanalų gydymą, dažniausiai išskiriamos dvi procedūros – pirminis endodontinis gydymas ir endodontinis pergydymas. Pastarojo metu atliekamas pakartotinis šaknų kanalų valymas ir užpildymas. Ši procedūra reikalinga tuomet, kai prieš tai endodontiškai sugydytas dantis tampa simptominis – atsiranda varginantis skausmas kramtant, liečiant dantį, susiformuoja ir atsiveria fistulė, padidėja danties paslankumas, ištinsta veidas ar kt.
Simptomų atsiradimas gali būti siejamas su prieš tai atliktu nekokybišku dantų šaknų kanalų gydymu, pavyzdžiui, nerastais šaknų kanalais, perforacijomis (dirbtinai suformuota anga, jungianti kanalo spindį su šaknį supančiais periodonto audiniais ar burnos ertme), netinkamu šaknų kanalų paruošimu ar nehomogenišku užpildymu. Simptomai atsirasti gali ir tais atvejais, kai atlikus kokybišką endodontinį gydymą, danties vainikas ilgą laiką nebuvo atstatytas nuolatiniu hermetišku kompozitiniu užpildu ar kita pasirinkta restauracija, apsaugančia šaknų kanalų sistemą nuo pakartotinės infekcijos.
Simptominio danties endodontinio pergydymo būtinybė patvirtinama rentgeno nuotrauka, kurioje matoma apie šaknies viršūnę susiformavusi kaulinė destrukcija. Vis dėlto, uždegiminiai procesai šaknies viršūnės srityje gali būti diagnozuoti ir tais atvejais, kai dantis yra besimptomis. Simptomų nebuvimas gali rodyti lėtesnę ligos eigą, geresnį imuninės sistemos atsaką į uždegiminį procesą ar mažesnį patologijos išplitimą, tačiau atlikti endodontinį pergydymą šiais atvejais taip pat būtina, siekiant išvengti tolimesnio uždegiminio proceso, lemiančio aplink šaknies viršūnę esančio kaulo irimą, plitimo bei anksčiau minėtų simptomų atsiradimo.
Šaknų kanalų pergydymas gali būti reikalingas ir tuomet, kai planuojamas danties vainiko protezavimas, o ankstesnio endodontinio gydymo kokybė yra abejotina ar bloga, kadangi sunku prognozuoti, kiek ilgai toks dantis išliks be simptomų ir pakitimų šaknies viršūnę supančiuose audiniuose. Atlikus danties vainiko protezavimą endodontinis pergydymas įmanomas tik dviem atvejais – nuėmus protezą arba pažeidus jo vientisumą. Nei viena iš šių situacijų nėra pageidaujama, dėl šios priežasties endodontinį pergydymą, esant indikacijoms, visada rekomenduojama atlikti prieš nuolatinį danties protezavimą. Jei danties su abejotina ar bloga endodontine gydymo kokybe protezavimas nėra planuojamas ir apie šaknies viršūnę periodonto patologijos požymių nesimato, tokį dantį būtina stebėti.
Dantų šaknų kanalų pergydymui atlikti reikia nuo vieno iki kelių apsilankymų, priklausomai nuo gydymo sudėtingumo. Būsimų apsilankymų skaičius gali būti patikslintas tik pradėjus pergydymo procedūrą ir įvertinus užpildo medžiagos tipą šaknų kanaluose, buvusio gydymo netikslumus ir su jais susijusias komplikacijas. Šaknų kanalų pergydymas, kaip ir visos endodontinio gydymo procedūros, atliekamas gydomą dantį izoliavus koferdamo sistema. Mikroskopo kontrolėje iš šaknų kanalų pašalinama sena užpildo medžiaga, pagal galimybes – ištaisomos ankstesnio gydymo metu įvykusios komplikacijos (perforacijos, kanalo transportacijos, instrumentų lūžiai ir kt.). Vėliau šaknų kanalai ruošiami rankiniais ir (ar) mašininiais instrumentais, atliekama šaknų kanalų dezinfekcija, naudojant specialius plovimo tirpalus. Pergydymas baigiamas šaknų kanalų užpildymu ir danties vainiko atstatymu laikinu užpildu, kurį 1 mėn. laikotarpyje būtina pakeisti į nuolatinį užpildą ar kitą suplanuotą restauraciją.
https://www.aae.org/patients/root-canal-treatment/endodontic-treatment-options/endodontic-retreatment/endodontic-retreatment-explained/
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės
Žalgirio klinika
Adresas: Žalgirio g. 115, 117, Vilnius
tel. (8 5) 272 10 31
el. paštas [email protected]
Juridinio asmens kodas: 191744287
Atsiskaitomoji sąskaita: LT844010042400033883
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukai
Šie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukai
Šie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |