Naujienos

2022 - 08 - 24

Dantų silantai – būdas išvengti ėduonies

Anatomiškai krūminiai ir prieškrūminiai dantys  turi daug duobelių ir vagelių, kuriose gali užsilaikyti apnašas. Šepetėliu išvalyti šias vietas yra sudėtinga, todėl tai yra puiki terpė kauptis bakterijoms ir formuotis ėduoniui.


https://hansendentistryapex.com/dental-sealants-faq/

Silantai tai plombinė medžiaga, kuria užliejamos dantų vagelės. Taip sukuriamas mechaninis barjeras, apsaugantis danties paviršių nuo  žalingo burnos bakterijų poveikio, jų gaminamų rūgščių. Taip pat silantuose esantis fluoridas dalyvauja emalio mineralizacijoje. Tyrimais nustatyta: laiku padengus vaikų dantis silantais, galima išvengti apie 80 proc. dantų ėduonies atvejų. 

Silantais dažniausiai dengiami nuolatinių krūminių ir prieškrūminių dantų kramtomieji paviršiai. Kartais gali būti dengiamos viršutinių priekinių dantų vagelės iš gomurio pusės. Taip pat silantais gali būti dengiami ir pieniniai krūminiai dantys.

Dažniausiai ši procedūra atliekama 6-14 metų vaikams. Silantais geriausia dengti vos išdygusius dantis, kai vagelės yra sveikos, o dantys mažai mineralizuoti ir lengviau pažeidžiami ėduonies.

Dantų dengimo silantais metodika nesudėtinga, trumpa ir neskausminga. Silantais padengtų dantų kontrolė atliekama po 3 mėn., vėliau kiekvieno profilaktinio vizito metu.


https://www.cdc.gov/oralhealth/dental_sealant_program/sealants-FAQ.htm

Taigi dantų dengimas silantais yra veiksminga profilaktinė procedūra, kuria siekiama užkirsti kelią dantų ėduonies atsiradimui. Svarbu reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą, kurių metu įvertinama ar jau galima dengti dantis silantais, taip pat jei reikia atliekama jau esančių silantų pataisa.

Parengė: gyd. vaikų odontologijos rezidentė Aušra Višinskaitė
Med. m. dr. gyd. vaikų odontologė Rūta Žaliūnienė