Naujienos

2021 - 12 - 03

Intraoralinių skenerių panaudojimas odontologijoje

Įžanga

Intraoralinis skeneris (IOS) yra prietaisas, skirtas imti tiesioginius skaitmeninius atspaudus burnoje. Jis sudarytas iš rankoje laikomos kameros, skirtos užregistruoti vaizdą, kompiuterio ir programinės įrangos (1 pav.). IOS kaip ir kitų trimačių (3D) skenerių, veikimo principas pagrįstas šviesos bangų spinduliavimu į tiriamąjį objektą, ir atspindžių nuo jo registravimu.

Pav. 1. Intraoralinis skeneris (Trios 3; (3 Shape)).

Intraoralinių skenerių klinikinis pritaikymas

IOS gali būti pritaikomi įvairiose odontologijos srityse: ortopedinėje odontologijoje, chirurgijoje ir ortodontijoje. Diagnostikos tikslais skeneriai naudojami 3D modelių sukūrimui, kurie padeda bendraujant su pacientais ir paaiškinant klinikinę situaciją.

IOS gali būti naudojami imant optinius atspaudus nuo preparuotų natūralių dantų, taip pat nuo implantų, panaudojant skenavimo kūnus (2 pav.). Taip pat skeneris gali būti sėkmingai panaudojamas skaitmeniniam šypsenos planavimui bei obturatoriams gaminti sunkių klinikinių atvejų metu.

Virtualūs burnos audinių 3D modeliai gali būti sugretinti per specifinę programinę įrangą su failais iš kūginio pluošto kompiuterinės tomografijos tyrimo, sukuriant virtualų paciento modelį. Šis modelis naudojamas implantų ir restauracijų pozicionavimo burnoje planavimui bei chirurginių implantacijos gidų gamybai.

Galiausiai, IOS gali būti panaudojamas ortodontijoje gydymo planavimui, ortodontinių aparatų gamybai, tarp kurių paminėtinos skaidrios, nuimamos ortodontinės kapos.

Pav. 2. Intraoraliniu skeneriu nuimti 3D skaitmeniniai atspaudai skirti danties (vainikėlio ant implanto) atkūrimui. Apatiniame vaizde matomas skenavimo kūnas, skirtas implanto pozicijai perteikti. VUL ŽK gyd. odontologo rezidento Vytauto Biliaus atvejis.

Intraoralinių skenerių privalumai

Vienas didžiausių skaitmeninių atspaudų privalumų yra tai, jog nereikia naudoti atspaudinės masės atspaudams imti ir modeliams gaminti. Tiesą sakant tradiciniai atspaudai pacientui gali sukelti diskomfortą ne tik dėl atspaudinės masės, bet ir dėl šaukšto (standartinio ar individualaus), su kuriuo imamas atspaudas. Kai kurie pacientai apskritai netoleruoja tradicinės procedūros, pavyzdžiui, turintys žiaukčiojimo/vėmimo refleksą, ar vaikai. Tokiems pacientams intraoralinio skenerio naudojimas yra privalumas, nes nereikia naudoti atspaudinės masės ir šaukštų.

Skaitmeniniai atspaudai leidžia sumažinti darbo laiką (todėl ir darbo kainą), lyginant su tradiciniais atspaudais. Nors ir naujausi IOS pristatyti rinkoje gali nuimti optinį atspaudą nuo viso dantų lanko greičiau nei per 3 min, laiko sąnaudos nesiskiria nuo tradicinio atspaudo (3-5 min.). Esminis laiko sąnaudų skirtumas atsiranda dėl tolimesnių žingsnių, reikalingų pagaminti dantų protezą. Naudojant skaitmenines technologijas, nėra reikiamybės atlieti gipsinius modelius, taip pat sumažėja laikas, per kurį darbas atvežamas dantų technikų laboratorijai, nes skaitmeninį atspaudą galima nedelsiant išsiųsti internetu. Taip pat, jeigu gydytojas nėra patenkintas skaitmeniniu atspaudu, kartoti visos skenavimo procedūros nereikia, nes užtenka ištrinti nepageidaujamas detales iš virtualaus 3D modelio ir jas iškart užfiksuoti per naują.

Intraoralinių skenerių trūkumai

Viena iš dažniausių problemų su kuria susiduriama naudojant IOS, yra preparacijos ribos, esančios giliai po dantenomis, skenavimas. Kai kuriais atvejais, ypatingai estetinėje priekinių dantų zonoje, kur preparacijos riba turi būti po dantenomis, IOS šviesai sunku patekti į dantenų vagelę ir gerai nuskenuoti visą danties preparacijos ribą. Šviesa fiziškai negali atitraukti dantenų, kaip tai padaro atspaudinė medžiaga, ir nuskenuoti „nematomų“ vietų. Panašios problemos gali kilti, jeigu dantenos yra uždegiminės ir iš jų kraujuoja, tada kraujas uždengia preparacijos ribą ir ji tampa neaiški. Tačiau su tinkamu dėmesiu, greičiu (dantenų vagelė linkusi užsiverti per 30 sekundžių nuo retrakcinio siūlo išėmimo momento), dantenų retrakcijos atlikimu bei kraujavimo sustabdymu, problemų galima išvengti ir nuimti tikslų optinį atspaudą net ir sunkių situacijų metu. Taigi gydytojo atliktos preparacijos kokybė, laikinų protezų kokybė, paciento indėlis į individualią burnos higieną, sveikos dantenos yra būtina siekiant nuimti tinkamą skaitmeninį atspaudą. Su aptartomis problemomis nesusiduriama imant skaitmeninį atspaudą nuo dantų implantų, kai yra naudojami skenavimo kūnai.

Išvados

Dabartinės IOS panaudojimo galimybės yra labai plačios. Šie prietaisai ne tik naudojami virtualių modelių sūkurimui norint pagaminti ivairius fiksuotus protezus ant natūralių dantų ir implantų, bet ir implantologijoje bei ortotodontijoje.

Skaimeniniai atspaudai turi keletą privalumų lyginant su tradiciniais: vienas didžiausių - diskomforto bei streso sumažinimas pacientui.

Gyd. odontologas rezidentas Vytautas Bilius