Naujienos
Kada laikas kreiptis į gydytoją ortodontą?
Pas gydytoją ortodontą pacientai dažniausiai pirmą kartą apsilanko po bendrosios praktikos gydytojo odontologo apžiūros ir rekomendacijos vizitui. Vis dėlto tėveliai gali ir patys atkreipti dėmesį į savo vaikų dantis ir esant poreikiui pasikonsultuoti, kreiptis į gydytoją ortodontą anksčiau.
Ortodonto priežiūros reikalaujančias būkles galima aptikti dar labai ankstyvame amžiuje. Sąkandžio patologijos stebėjimas ir prevencija turėtų prasidėti dar esant pieniniam sąkandžiui, t.y. nuo 3 metų.
Pieninis sąkandis (3-5 metų vaikai)
Pagrindinės ortodontinės problemos su kuriomis susiduria 3-5 metų pacientai:
- Piršto čiulpimas ir čiulptuko naudojimas. Dažnas čiulptuko ar piršto čiulpimas vyresniems nei 3 metų vaikams sukelia atviro sąkandžio problemą, kai dantys pradeda nebekontaktuoti tarpusavyje. Kuo anksčiau atsisakoma šio įpročio, tuo didesnė savaiminės sąkandžio korekcijos tikimybė.
Atviras sąkandis priekinių dantų srityje [1]
- Kryžminis sąkandis. Taip vadinamas netaisyklingas dantų perdengimas, kai viršutinio žandikaulio dantys pilnai neapgaubia apatinio žandikaulio dantų. Dėl tokios būklės gali būti trikdomas tolimesnis žandikaulių augimas, formuotis netaisyklingas sąkandis, dantų susigrūdimas, veido asimetrija.
Nuotraukos kairėje stebimas netaisyklingas kryžminis sąkandis [2]
- Papildomi dantys ar dantų nebuvimas. Šios būklės pieniniame sąkandyje nėra labai dažnos, bet pasitaiko. Todėl svarbu kruopščiai skaičiuoti pieninius dantis, jų burnoje turėtų būti dvidešimt.
Spyglio formos papildomas dantis tarp centrinių kandžių [3]
Pastebėjus nors vieną iš išvardintų būklių, jau tikslinga konsultuotis dėl galimo gydymo su gydytoju ortodontu. Tiesa, gydymas tokio amžiaus pacientams gali būti atidedamas ir tik pasirenkama tolimesnio gydymo taktika. Taigi nereiktų išsigąsti, jei gydytojas nurodys atvykti pakartotinei konsultacijai praėjus keliems mėnesiams ar metams.
Ankstyvas mišrus sąkandis (6-8 metų vaikai)
Šiuo metu prasideda dantų kaita. Labai svarbu, kad nuolatiniai dantys pieninius pakeistų laiku ir teisinga seka. Taip pat turėtų būti užtikrintas ir sklandus žandikaulių vystymasis ir augimas. Be anksčiau išvardintų pieniniam sąkandžiui būdingų problemų, papildomai atsiranda ir kitos bėdos:
- Nauji netaisyklingi įpročiai. Jei jaunesniems pacientams didžiausia bėda buvo čiulptukas, tai 6-8 metų pacientams jį pakeičia piršto čiulpimas. Be piršto, tarp dantų gali atsidurti ir apatinė lūpa ar liežuvis. Kaip ir čiulptukas, taip ir pirštas ilgai laikomas burnoje formuoja netaisyklingą sąkandį.
Burnoje laikomo piršto suformuotas netaisyklingas sąkandis [4]
- Netaisyklingas kvėpavimas pro burną. Fiziologiškai taisyklingas kvėpavimas yra per nosį. Jei kvėpavimas per nosį yra trikdomas ir kvėpuojama per burną, dėl pasikeitusio burnos raumenų balanso formuojasi siauri dantų lankai, atviras sąkandis, atsiranda dantų susigrūdimas, o taip pat formuojasi pailgas ir siauras veidas. Todėl būtinas ne tik ortodontinis gydymas, bet ir ausų nosies gerklės gydytojo pagalba gydant kvėpavimo per nosį trikdžius (pvz., padidėję adenoidai, lėtinės alergijos ar kreiva nosies pertvara).
Kairėje pavaizduoti dantų lanko pokyčiai atsiradę dėl kvėpavimo per burną [5]
- Kryžminis sąkandis. Kaip ir esant pieniniam sąkandžiui, taip ir mišraus sąkandžio periodu galimas netaisyklingas dantų perdengimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad taisyklingas kryžminis sąkandis gali susiformuoti ir pavienių dantų srityje.
Pavienių priekinių dantų kryžminis sąkandis [6]
- Dantų susigrūdimas. Dantų susigrūdimas jau gali signalizuoti apie vietos trūkumą dantų lankuose. Dažniausiai vietos trūksta esant siauriems žandikauliams ar netaisyklingai keičiantis dantims.
Dantų susigrūdimas mišriame sąkandyje [7]
- Tarpai tarp dantų. Dažniausiai nesunku pastebėti tarpą tarp viršutinių priekinių dantų, t.y. diastemą. Gana dažnai jos priežastimi tampa žemai prisitvirtinęs lūpos pasaitėlis. Dėl pasaitėlio korekcijos ir galimo ortodontinio gydymo turėtų sprendimą priimti gydytojas ortodontas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tarpelius tarp kitų dantų. Kartais tokie tarpeliai formuojasi iškritus pieniniams dantims, o nuolatiniams neišdygus. Per ilgai nedygstant nuolatiniam dančiui būtina kreiptis į ortodontą, nes galima kliūtis dančiui dygti ir reikalingas papildomas danties daiginimas. Kartais nuolatinio danties užuomazgos nėra visai.
|
|
Dėl žemo lūpos pasaitėlio susiformavusi diastema [8] |
Tarpelis tarp dantų dėl vieno iš priekinių dantų trūkumo [9] |
- Per ankstyvas pieninio danties netekimas. Dėl per anksti netektų dantų sutrikdoma fiziologinė dantų kaita. Dėl to į laisvą vietą migruoja gretimi dantys. Nuolatinis dantis nebeturi vietos dygti, pakinta ir sąkandis. Todėl per anksti netekus pieninio danties dažnai reikalingi vietos užlaikymo aparatai, kuriuos fiksuoja gydytojas ortodontas.
|
|
Per anksti netekus pieninio danties į jo vietą migravę gretimi dantys [10] |
Dėl vietos trūkumo netaisyklingai išdygęs nuolatinis dantis [10] |
Vėlyvas mišrus sąkandis (9-12 metų vaikai)
Vėlyvojo mišraus sąkandžio periodu reiktų atkeipti dėmesį į tas pačias problemas, kaip ir ankstyvojo mišraus sąkandžio metu. Ypatingą dėmesį šuo periodu svarbu skirti šioms būklėms:
- Netaisyklingas iltinių dantų dygimas. Iltiniai dantys į dantų lankus sudygsta vieni paskutiniųjų. Dažnai jiems išdygti taisyklingai pritrūksta vietos, ypač, jei anksčiau nebuvo taikytas joks ortodontinis gydymas. Todėl labai svarbu, kad būtų stebima šių dantų užuomazgų padėtis ir vertinama ne tik apžiūros metu, bet ir atliekant kontrolines rentgeno nuotraukas.
|
|
Netaisyklingai dygstančios iltys dėl vietos trūkumo dantų lanke [11] |
Netaisyklingai dygstanti iltis nutirpdžiusi gretimo danties šaknį [12] |
- Sąkandžio patologija. Būtent šiuo metu stebimas augimo spurtas, kuris yra labai palankus atliekant sąkandžio korekciją. Taikant gydymą augimo spurto metu, sąkandžio korekcija įvyksta greičiausiai, o praleidus šį laiką pakoreguoti sąkandį darosi vis sudėtingiau.
Nuotraukos prieš sąkandžio korekciją ir po jos [13]
Nuolatinis sąkandis (13 metų ir vyresni vaikai)
Įprastai nuolatinio sąkandžio metu yra sprendžiamos visos iki tol neišspręstos problemos ar baigiamas jau pradėtas ortodontinis gydymas. Taip pat stebimas likusių neišdygusių nuolatinių dantų dygimas.
Svarbu prisiminti, kad jau sudygus visiems nuolatiniams dantims, gydymo ortodontinėmis plokštelėmis, kitais paprastais ortodontiniais aparatais ir apskritai sąkandžio, žandikaulių dydžio korekcijos galimybės labai susiaurėja. Todėl, pastebėjus ortodontines problemas, pas gydytoją ortodontą reikia kreiptis nedelsiant, o norint pasikonsultuoti profilaktiškai, geriausia atvesti vaiką 7 metų amžiaus.
Parengė: gyd. rez. Vytautas Sabataitis, dr. Vilija Berlin
Iliustracijų šaltiniai
- https://www.pediatricdentalassistantschool.com/habit-child-needs-kick/
- https://www.researchgate.net/figure/Unilateral-posterior-crossbite-on-the-right-side-in-a-5-year-old-child-in-the-primary_fig1_49646357
- https://www.hindawi.com/journals/crid/2012/614652/
- https://maplebrookdental.ca/2020/01/21/thumb-sucking-side-effects-and/
- https://sodental.com.au/airway-dentistry/nasal-breathing-vs-mouth-breathing/
- https://www.isongorthodontics.com/blog/crossbite-problems-and-how-to-correct-them/
- https://www.researchgate.net/figure/Crowding-in-the-mandibular-anterior-region-and-a-mixed-dentition_fig1_243967917
- http://tmjtreatment.com.au/tongue-ties/maxillary-frenum/
- https://www.angelorthodontics.co.uk/dental-agenesis/
- https://hometownortho.ca/kids/early-treatment-and-prevention/early-tooth-loss/
- https://www.ismilespecialists.com/tag/crowding
- https://www.dr-adrianbecker.com/page.php?pageId=281&nlid=161
- http://www.millburnorthodontics.com/smile-gallery