Naujienos

2022 - 09 - 20

Kas yra koferdamas?

Koferdamas – tai plona kvadrato formos guma, pagaminta iš latekso arba nitrilo, skirta izoliuoti vieną ar kelis dantis nuo likusios burnos. Dažniausiai koferdamas yra naudojamas atliekant endodontinį gydymą, dantų plombavimą ar kai kurias dantų protezavimo procedūras.

Koferdamas pritvirtinamas prie dantų naudojant koferdamo žiedus.


Koferdamo guma, ant danties pritvirtinta koferdamo žiedu. Šaltinis: https://www.zahnarztordination.wien/en/services/cofferdam/

Kodėl yra naudojamas koferdamas?

Pagrindinė koferdamo funkcija – izoliacija. Koferdamo guma neleidžia seilėms bei kraujui patekti ant izoliuoto danties. Tai yra labai svarbu, nes patekusios seilės gali bloginti užpildo ar laminatės adheziją prie danties, o į šaknų kanalus patekę seilėse esantys mikroorganizmai gali sukelti šaknų kanalų ligas. Taip pat naudojant koferdamą į paciento burną nepatenka endodontinio gydymo metu naudojami dezinfekciniai tirpalai, smulkūs instrumentai, mažėja aspiracijos tikimybė.

Koferdamo guma atitraukia paciento lūpas, žandus bei liežuvį, todėl pagerėja gydomo danties matomumas, gydytojui tampa lengviau pasiekti gydomą dantį, o taip pat mažėja paciento minkštųjų audinių sužeidimo tikimybė.

Kai kuriems pacientams gydymas naudojant koferdamo gumą yra malonesnis, nes pacientas jaučiasi saugiau, gali pats ryti seiles, mažėja pykinimo refleksas.

Gyd. endodontologijos rezidentė Eglė Marija Jonaitytė