Naujienos

2021 - 11 - 18

Odontologinio gydymo baimė

Ne visi vaikai gydytojo kabinete jaučiasi drąsiai ir laisvai, odontologo kėdėje dažnai susiduriama su nerimu, baime. Kyla natūralus klausimas kodėl bijoma eiti pas gydytoją odontologą. Galbūt vaikas anksčiau turėjęs nemalonios patirties, galbūt jam jau šiuo metu skauda dantuką, o gal apskritai vaikas niekada nėra buvęs pas odontologą. Svarbu išsiaiškinti potencialią baimės priežastį ir po truputį bandyti įgauti vaiko pasitikėjimą. Baimių "prisijaukinimas" nėra greitas procesas ir į odontologo kabinetą gali tekti ateiti kelis kartus kol vaikas apsipras, atsipalaiduos ir leisis gydomas.


https://www.citysmilesstlouis.com/blog/dental-anxiety-increases-with-age/

Dažniausiai tokiais atvejais yra taikoma pažintinė terapija. Vaikas supažindinamas su odontologine įranga (oro-vandens srove, seilių siurbtuku ir pan.), odontologiniais instrumentais (veidrodėliu, pincetu) - juos leidžiama apžiūrėti, paimti, išsiaiškinama kas kam naudojama. Jei vaikas sutinka dantys nuvalomi šepetėliu ir pasta, patepami fluoro laku. Pagal amžių ir vaiko sąmoningumą pasakojama kodėl reikia prižiūrėti ir gydyti dantis, kas nutinka kai dantys suserga ir pan. Dažnai mažus vaikus atlikti užduotį (šiuo atveju išsižioti ir leisti apžiūrėti dantis) motyvuoja "prizas" už darbą - lipdukas ar smulkmena iš odontologo kabineto (pirštinė, vatos voleliai ar seilių siurbtukas).

Jei vaiko gydymas odontologo kabinete tikrai neįmanomas, rekomenduojamas gydymas su sedacija arba bendrine nejautra. Lietuvoje yra atliekamos kelių rūšių sedacijos: peroralinė (prieš gydymą duodamas išgerti vaistas), inhaliacinė (gydymo metu per kaukę tiekiamos "juoko dujos") arba intraveninė (vaistas leidžiamas į veną). Skirtingų rūšių sedacijos veikia šiek tiek skirtingai, bet apibendrinant galima sakyti, kad vaikas procedūros metu pilnai neužmiega, o yra truputį apraminamas. Deja, sedacija veiksminga ne visiems vaikams ir kartais gydymą tenka tęsti bendroje nejautroje, kuomet pacientas pilnai užmigdomas ir pabunda jau po procedūros.


https://www.dentalbrothers.com/is-general-anesthesia-used-in-dentistry/

Gydymas bendroje nejautroje yra rekomenduojamas tik tuomet, kai vaikas tikrai nesileidžia gydomas, bei sedacija yra neveiksminga. Kitaip tariant dantų gydymas bendroje nejautroje nėra pirmo pasirinkimo būdas ir gydytojas siūlo šį variantą tik būtinais atvejais.

Parengė gyd. vaikų odontologijos rez. Justina Abalikštaitė,
Med. m. dr. gyd. vaikų odontologė Rūta Žaliūnienė