Naujienos
Pieninių dantų gydymas
Pieniniai dantys, taip pat, kaip ir nuolatiniai, gali būti pažeisti ėduonies. Negydytas pieninis dantis sukelia vaikui ir jo tėvams daug diskomforto: netinkamą estetinį vaizdą, maisto strigimą tarp dantų, kalbos sutrikimus, skausmą ir net veido tinimą bei kitas ūmines būkles.
Ėduonies gali būti pažeistas pieninio danties vainikas (burnoje matoma išdygusi balta danties dalis) ir šaknys (akimi nematoma danties dalis, apsupta dantenų ir kaulo). Danties vainiko ir šaknų viduje lokalizuotas danties nervas, kuris dėl ėduonies gali būti pažeistas, uždegiminis ir sukelti skausmą.
Pagrindinis pieninių dantų gydymo tikslas - išlaikyti jį iki fiziologinės kaitos, kaip pilnai funkcionuojantį vienetą, dalyvaujantį kramtymo, kalbėjimo, rijimo funkcijose bei saugantį vietą nuolatiniam dančiui.
Priklausomai nuo ėduonies pažeidimo vietos ir apimties, pieninių dantų vainikai gali būti atstatomi užpildais (plombomis) arba vainikėliais. Jei pažeidimas apima vieną arba du danties paviršius, dažniausiai renkamasi vainiką atstatyti užpildais. Šiuolaikinė odontologija siekia, kad procedūros žadintų vaiko susidomėjimą, sukurtų teigiamą įspūdį apie gydymą, todėl plombuoti pieninius dantis galima spalvotomis plombomis (1 pav.). Esant dideliems ėduonies pažeidimams gydytojas odontologas gali pasiūlyti vainiką atstatyti vainikėliais. Krūminiai dantys atstatomi standartiniais nerūdijančio plieno vainikėliais, kurie nedirgina audinių, atkuria dantų anatomiją, apsaugo likusius danties audinius ir leidžia dančiui pilnai dalyvauti kramtymo procese (2 pav.). Šie vainikėliai yra sidabrinės spalvos ir vykstant fiziologinei dantų kaitai, „iškrenta“ taip pat, kaip ir dantys be vainikėlių. Priekiniams pieniniams dantims atstatyti gali būti naudojami baltos spalvos vainikėliai, pagaminti iš kompozito masės arba cirkonio.
|
|
Jei ėduonies pažeidimas yra gilus, vaikas skundžiasi ūminiu skausmu (ypač naktimis) arba pastoviu skausmu kramtymo metu, tai rodo, jog pažeistas pieninio danties nervas ir reikalingas šaknų kanalų gydymas. Priklausomai nuo nervo uždegimo gylio, pieniniuose dantyse atliekamas danties vainiko nervo gydymas, arba danties vainike ir šaknų kanaluose esančio nervo gydymas. Pažeistas audinys yra pašalinamas, atliekamas medikamentinis gydymas, šaknų kanalai yra užpildomi pastomis, kurios tirpsta kartu su pieninio danties šaknimis esant natūraliai dantų kaitai. Po šaknų kanalų gydymo vainikas atstatomas su plomba arba vainikėliu.
Jei danties vainikas yra pažeistas neatstatomai, o atlikus rentgeno nuotrauką odontologas nustato infekcijos židinį apie pieninio danties šaknis, toks dantis turi būti pašalintas, kadangi sukelia riziką pažeisti nuolatinio danties užuomazgą. Pašalinus pieninį dantį su infekcijos židiniu yra sukuriama sveika aplinka nuolatiniam dančiui dygti. Jei pieninis dantis buvo pašalintas labai mažame amžiuje, tikslinga kreiptis į gydytoją ortodontą tam, kad būtų pagamintas specialus aparatas, išlaikantis atstumą tarp pieninių dantų ir užlaikantis vietą nuolatiniam dančiui išdygti (3 pav.). Tokiu būdu yra išvengiama galimų problemų su sąkandžiu.
3 pav.
Gydytoja rezidentė vaikų odontologė Jana Vasjanova