Naujienos

2021 - 07 - 23

Ortodontinio gydymo eigoje, nešiojant įvairius ortodontinius aparatus, pasitaiko nenumatytų situacijų, kai nukrenta breketas, išsineria ir duria breketų sistemos lankas, skruostus ar lūpas braižo breketai ar kitos ortodontinių aparatų dalys. Jei yra savaitgalis, šventės ar atostogos, o vizitas pas gydytoją ortodontą nusimato negreitai, galite sau padėti, tik svarbu objektyviai įvertinti situaciją.

Plokštelės
Jeigu atskilo nedidelė dalis plokštelės plastmasės, nulūžo ar išsilenkė metalinis kabliukas, tačiau plokštelė burnoje laikosi ir nebraižo minkštųjų audinių, toliau plokštelę nešioti iki kol bus galimybė apsilankyti pas gydantį ortodontą.
Sulūžus ortodontinei plokštelei per sraigtą, kai lūžę dalys braižo skruostus, lūpas, liežuvį, plokštelės nebenešioti, visas dalis išsaugoti ir atsinešti pas savo ortodontą.
Atsilenkus kabliukams į skruostą, stengtis prilenkti pirštu/nagu, o nepavykus kreiptis į savo gydytoją.

Breketai
Trinant breketams skruostus, izoliuoti ortodontiniu vašku. Taip dažniau nutinka pirmosiomis dienomis/savaitėmis po gydymo breketais pradžios. Pasibaigus ar neturint ortodontinio vaško, galima užsidėti kosmetinį vatos diskelį, kietesnės kramtomosios gumos ir taip izoliuoti skruostus, lūpas nuo breketų.


https://texasorthodonticspecialists.com/orthodontic-wax-can-be-the-answer-to-discomfort-and-irritation/

Atsilenkus vielai (ligatūrai) ant breketo ir duriant į skruostą, stengtis prilenkti pirštu/nagu, uždėti ortodontinio vaško.
Nukritus breketui reikėtų nedelsiant kreiptis dėl vizito. Galima breketą fiksuoti ortodontiniu vašku, kad nejudėtų ir nesisuktų ant breketų lanko. Iškritus breketui, jį būtina atsinešti pas savo ortodontą. Svarbu vengti kieto maisto ortodontinio gydymo metu.
Išsinėrus breketų lankui iš paskutinio breketo, galima bandyti lanką įstatyti atgal. Šią užduotį gali palengvinti pincetas, kurį turite namuose, pavyzdžiui, skirtas antakiams pešioti.


https://www.goldreichorthodontics.com/emergency-care

Nepavykus ir duriant į skruostą, ant lanko galo uždėti breketų vaško, bandyti prilenkti pirštu ar nagu. Jei vizito tenka laukti ilgiau ir niekas nepadeda bei lankas plonas, galima nukirpti išsinėrusį lanko galą manikiūrinėmis žirklutėmis ir likusį trumpesnį galą izoliuoti ortodontiniu vašku.


https://www.orthodontisttasmania.com.au/treatment-support

 Atsidarius beligatūrių breketų durelėms, pasistengti pirštu švelniai jas uždaryti.


https://pocketdentistry.com/practical-application-of-self-ligating-brackets/

Sąkandžio koregavimo aparatai
Nešiojant sąkandžio koregavimo aparatus, pavyzdžiui Herbsto arba Forsus tipo, ir trinant skruostus ar skruostams prisispaudus naktį miegant ant šono, izoliuoti ortodontiniu vašku, kosmetiniais vatos padeliais, užkišant tarp skruosto ir aparato kojelės.
Atsiradus žaizdelėms, nuospaudoms, skalauti antiseptiniais tirpalais, vietiškai aplikuoti gijimą skatinančius gelius.
Išsinėrus sąkandžio koregavimo aparatų kojelėms, plačiai išsižiokite ir pasistenkite movos principu pirštais įstatyti atgal arba paprašykite šeimos narių padėti.


https://kaysvilleutorthodontist.com/forsus/

Nepavykus to padaryti, nedelsiant kreipkitės į savo gydytoją ortodontą ir iki vizito laisvas aparato dalis (kojeles) pririškite tarpdančių siūlu prie breketų lanko.


https://kaysvilleutorthodontist.com/forsus/

Jei dažnai išsineria šių aparatų kojelės, stenkitės plačiai nesižioti, plačiai nežiovauti.

Kapos
Trinant aštriems kapų kraštams skruostus, galima sušvelninti kraštus poliruojant nagų dilde. Nepadėjus, kreiptis į savo gydytoją.

Retencinės vielutės
Atsiklijavusią, atsilenkusią ir duriančią retencinę vielutę, pasistenkite pirštu/nagu prispausti prie dantų paviršiaus.
Atsiklijavusį ir duriantį galą, galima izoliuoti ortodontiniu vašku.
Nedelsiant kreipkitės pagalbos į savo gydytoją, ypač, jei be atsiklijavusios ar lūžusios retencinės vielutės daugiau nenešiojate išimamų retencinių aparatų (plokštelių, kapų).
Jei be lūžusios ar atsiklijavusios retencinės vielutės dar turite papildomai retencines kapas ar retencines plokšteles, rekomenduojama jas nešioti nuolatos iki vizito pas gydytoją ortodontą.

Dantų skausmas ortodontinio gydymo metu
Jei skauda dantis ramybėje, tempia, spaudžia, dantys skausmingi kramtant, stipriau sukandus, tvinkčioja, svarbu suprasti, jog šie ne visai malonūs pojūčiai yra normalūs ortodontinio gydymo metu ir jie yra laikini. Įprastai tai trunka 1-4 dienas po breketų užklijavimo, paveržimo ar kitų ortodontinių aparatų aktyvacijos.
Kelias dienas venkite kietesnio maisto, taip pat šiuos pojūčius palengvinti padeda šaltas maistas ar gėrimai, elastingų daiktų kandžiojimas, pavyzdžiui, susuktas vatos diskelis, silikoniniai daiktai.
Jei labai skauda, sunku kentėti ir mažai kas padeda, galima išgerti vaistų nuo skausmo. Svarbu rinktis ir vartoti tuos vaistus, kurie tinka Jūsų būklei ir nekenkia. Gali reikėti pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar vaistininku.
Susidūrus su nepatogumais ir kitais nenumatytais atvejais ortodontinio gydymo metu visada rekomenduojama susisiekti su savo gydytoju ortodontu ir kiek įmanoma išsamiau apibūdinti susidariusią situaciją. Jūsų gydytojas geriausiai įvertins papildomo vizito reikalingumą arba skubumą ir rekomenduos priemones, padedančias išlaukti sekančio vizito.

Parengė gyd. rez. Ona Nagreckaitė, dr. Vilija Berlin