Naujienos

2022 - 04 - 08

Protezų rūšys (fiksuoti dantų protezai)

Protezavimas – procedūra, kurios metu yra atkuriami žmogaus dantys. Protezavimo metu atkuriamas danties estetinis vaizdas ir funkcija, kai dėl karieso pažeidimų, didelių nehermetiškų plombų, dantų nudilimo yra prarandamas didelis sveikų kietųjų dantų audinių kiekis. Taip pat dantų protezavimas rekomenduojamas po endodontinio danties gydymo – praradus danties gyvybingumą padidėja tikimybė danties sienelių ar šaknų lūžiams, skilimams. Netekus danties, pilnas danties vainikas gali būti atkuriamas protezuojant ant implantų. Protezuojama ir kitais sudėtingais dantų netekimo atvejais, pavyzdžiui po traumų, ligų, gydomos smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ligos.

Protezai skirstomi į fiksuotus ir išimamus.

Fiksuoti protezai skirstomi į:

 1. Ant dantų:
 • Cirkonio keramikos vainikėliai;
 • Metalo keramikos vainikėliai;
 • Laminatės/užklotai;
 • Tiltai.
 1. Ant implantų:
 • Pavieniai vainikėliai;
 • Tiltai ant implantų;

Viso žandikaulio atkūrimas fiksuotais protezais.

Fiksuoti (neišimami) dantų protezai

Šiuo būdu vainikėliai yra pricementuojami prie dantų arba prisukami prie implantų. Fiksuotais protezais efektyviai atkuriama danties kramtymo funkcija, estetika, anatomija, fonetika.

 • Cirkonio keramikos vainikėliai

Protezuojant cirkonio keramika, išgaunamas gražus estetinis vaizdas, atitinkantis tikrų dantų išvaizdą. Protezo spalva yra vientisa ir natūrali. Cirkonis – biologiškai deranti su žmogaus organizmu medžiaga, todėl danties vainikėliai nesukelia alergijų ar kitų nepageidaujamų reakcijų, tvirtumu nenusileidžia metalui, yra atsparus kramtymo spaudimui. Nepriekaištinga estetika: pralaidus šviesai. Vainikėliai naudojami tada, kai dantys stipriai pažeisti karieso, likę nedaug sveikų sienelių, yra didelių plombų.

 • Metalo keramikos vainikėliai

Dantų protezai iš metalo keramikos yra gaminami metalinį karkasą padengiant porceliano sluoksniu. Metalas yra tvirta, puikiai tarnaujanti medžiaga. Tai yra bene ekonomiškiausias protezavimo būdas. Didžiausias trūkumas – nepakankama estetika. Prie dantų kaklelio pastebimas papilkėjimas ar melsvumas, todėl dantys neatrodo natūraliai. Gali pasireikšti alergija metalui. Vainikėliai naudojami tada, kai dantys negyvi, stipriai pažeisti karieso, likę nedaug sveikų sienelių, yra didelių plombų.

 • Laminatės

Laminatės – tai plonytės (0,5 – 0,7mm storio) keraminės plokštelės, dar vadinamos venyrais. Jos pricementuojamos prie minimaliai šlifuoto danties paviršiaus. Ši procedūra panaši į estetinį plombavimą, tik danties paviršių dengia ne plomba, o keramika. Taikomos tada, kai pacientas nori estetiškesnio vaizdo – yra daug senų, patamsėjusių plombų, parudę ar pageltę dantys, negraži forma, tarpai tarp dantų. Laminatės gaminamos iš e-max arba stiklo keramikos. Jos yra pakankamai tvirtos, išlieka blizgios ir nekeičia atspalvio.

 • Užklotai

Užklotai naudojami, jei pacientas netekęs daugiau kaip 50 % danties audinių. Galima padaryti užklotą arba įklotą vietoje didelės plombos, atkuriant kietąjį danties audinį. Tokiu būdu atstatytas dantis tarnauja ilgiau, yra patikimesnė atrama. Gaminama iš e-max arba stiklo keramikos.

 • Tiltai

Dantų eilių defektus, kurie susidarė pacientui praradus vieną ar keletą dantų, galima šalinti naudojant tiltinius protezus. Tokiu būdu pirmiausia pacientui apšlifuojami atraminiai dantys, ant jų fiksuojamas protezas, o viduryje tarp jų dedami dirbtiniai dantys – tarpinės dalys. Deja, šis gydymo metodas išsiskiria dideliu trūkumu – taikant jį, tenka šlifuoti ir papildomai apkrauti gretimus dantis, taip pat sudėtingėja burnos higiena, nukenčia atraminiai dantys, prastėja jų prognozė. Dėl šių priežasčių pacientams rekomenduojama rinktis dantų implantus, ypač tais atvejais, kai gydant tiltiniais protezais būtina šlifuoti gretimus sveikus dantis. Tiltinės konstrukcijos galimos ir ant implantų. Gaminama iš metalo keramikos arba cirkonio keramikos

 • Vainikas ant implanto

Netekus danties, defektas gali būtų atkurtas implantu. Dantų implantas – natūralios danties šaknies pakaitalas, titaninis varžtelis, kuris įsukamas į žandikaulio kaulą vietoj iškritusio ar pašalinto danties šaknies. Implantai naudojami vienam, keliems ar visiems dantims atkurti. Dantų implantai – tai būdas atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių dantų.
Vainikėlis ant implanto, kaip ir ant danties, gali būti pagamintas iš metalo keramikos arba bemetalės keramikos (cirkonio oksido pagrindu), derinamas prie greta esančių dantų savo spalva ir forma. Vainikėlis gali būti cementuojamas arba prisukamas.

Implantais galima atkurti ne vieną, bet daugiau prarastų dantų, tokiu atveju ant implantų gaminami tiltai. Tilto negalima daryti kaip atramas iš vienos pusės naudojant savą dantį, o iš kitos implantą. Dantis turi normalų fiziologinį paslankumą, o implantas suaugęs su žandikauliu tvirta kauline jungtimi, tad palaipsniui, judant dančiui, jis gali išjudėti.

 • Viso žandikaulio atkūrimas fiksuotais protezais ant implantų

Šio dantų protezavimo metodo rezultatas gali būti prilyginamas natūraliems dantims, nes žmogus jaučiasi ir atrodo kaip su natūraliais dantimis. Priežiūra tokia pati kaip ir natūralių dantų. Paprastai reikalingi 6 implantai, tačiau tikslų skaičių nustato odontologas (gali būti 4, 6, 8). Dantų laboratorijoje gaminamas dantų lankelis, pasirinktinai iš metalo keramikos ar cirkonio keramikos, kuris yra prisukamas prie implantų, todėl yra nenuimamas. Tai geriausias metodas ką gali pasiūlyti šių dienų odontologija, bedančio žandikaulio protezavimui.

Tačiau net patys brangiausi, moderniausi protezai nėra amžini ir neatstoja savų dantų. Todėl turime juos saugoti, kruopščiai prižiūrėti, o sugedusius, jei tik yra menkiausia galimybė, taisyti, atstatyti, neskubėti šalinti.