Naujienos

2022 - 04 - 29

Protezų rūšys (išimami dantų protezai)

Protezavimas – procedūra, kurios metu yra atkuriami žmogaus dantys. Protezavimo metu atkuriamas danties estetinis vaizdas ir funkcija, kai dėl karieso pažeidimų, didelių nehermetiškų plombų, dantų nudilimo yra prarandamas didelis sveikų kietųjų dantų audinių kiekis. Taip pat dantų protezavimas rekomenduojamas po endodontinio danties gydymo – praradus danties gyvybingumą padidėja tikimybė danties sienelių ar šaknų lūžiams, skilimams. Netekus danties, pilnas danties vainikas gali būti atkuriamas protezuojant ant implantų. Protezuojama ir kitais sudėtingais dantų netekimo atvejais, pavyzdžiui po traumų, ligų, gydomos smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ligos.

Protezai skirstomi į fiksuotus ir išimamus.

Išimami protezai:

  • Išimamos plastmasinės pilnos arba dalinės plokštelės; 
  • Lanko atraminiai protezai;
  • Išimami protezai, fiksuojami ant dantų implantų.

Tais atvejais, kuomet dantų eilių defektai yra išties dideli, pacientui praradus tris ar daugiau dantų, gydymas naudojant tiltinius protezus yra labai sudėtingas, o kartais net ir neįmanomas. Tam tikros priežastys gali lemti, kad tokioje situacijoje negalima taikyti gydymo ir dantų eilių defektų šalinimo naudojant dantų implantus. Tokiu atveju, esant būtinybei atstatyti dantis, kad būtų pagerinta kramtymo funkcija, gydymas planuojamas naudojant išimamus protezus.

Išimamos plastmasinės dantų plokštelės

  • daliniai išimami protezai (gydymas gali būti atliekamas, jei yra likusių dantų)
  • pilni išimami protezai (gydymas taikomas kai dantų visai nėra)

Dantų plokštelės taikomos, kai pacientui trūksta visų (gaminamos pilnos plokštelės) arba dalies dantų (gaminamos dalinės plokštelės). Plokštelės gaminamos iš rausvo plastiko pagrindo ir baltų dantų. Plokštelės prie nuosavų dantų prikabinamos kabliukais. Naudojant šiuos protezus, kramtymo funkcija nėra visiškai atkuriama (atkuriama 25 – 50 % kramtymo efektyvumo), jie nėra estetiški, nepakankamai stabilūs burnoje, juos reikia dažnai išsiimti. Dėl to plokštelės pasirenkamos tik tada, kai nėra kitų protezavimo galimybių.

Lanko atraminiai protezai

Šis metodas dažniausiai parenkamas, kai pacientui trūksta vieno ar kelių dantų. Pacientas prie atraminių protezų greičiau pripranta ir jie patogiau fiksuojasi nei standartinės plokštelės. Lanko atraminiai protezai tvirtinami kabliukais ar užraktais prie sveikų paciento atraminių dantų. Užraktai suteikia protezui stabilumo ir yra mažiau pastebimi, nei įprastos vielutės, laikančios išimamas plokšteles. Tokie protezai pranašesni, nes burnoje užima mažiau vietos, yra patogesni.

Išimami dantų protezai fiksuojami ant dantų implantų

Šis metodas yra artimas klasikiniams protezams nes jie yra išimami, gaminami iš tų pačių medžiagų ir jų priežiūra yra tokia pati. Pagrindinis jų privalumas lyginant su klasikiniais protezais tai fiksacija ant implantų. Klasikiniai protezai laikosi tik ant dantenų, jiems laikyti reikia naudoti specialias pastas ir klijus, tačiau vis tiek jie laikosi netvirtai, slankiojasi ir gali iškristi. Protezas fiksuojamas ant implantų yra stabilus, mažesnė tikimybė, jog iškris kalbant ar kramtant maistą. Šiam protezavimo metodui naudojami mažiausiai du implantai. Norint pasiekti didesnį stabilumą rekomenduojami keturi implantai. Paties protezo fiksavimui naudojama keletas fiksavimo mechanizmų – rutulinis, sijinis, magnetinis. Ant implanto yra prisukama tam tikra atrama, o į proteze esančia įdubą įdedamas guminis žiedas. Dedant  protezą į burną, atrama įslenka į proteze esančią įdubą ir fiksuojasi guminiu žiedu neleisdamas jam judėti.

Tačiau net patys brangiausi, moderniausi protezai nėra amžini ir neatstoja savų dantų. Todėl turime juos saugoti, kruopščiai prižiūrėti, o sugedusius, jei tik yra menkiausia galimybė, taisyti, atstatyti, neskubėti šalinti.