Naujienos
Regeneracinis dantų šaknų kanalų gydymas
Dantis yra sudarytas ne vien iš kietųjų audinių, dentino bei emalio, bet ir iš viduje esančio minkštojo audinio, vadinamo pulpa (šnekamojoje kalboje dažnai įvardijama kaip „danties nervas“). Anatomiškai danties pulpa skirstoma į danties vainiko pulpą ir šaknų kanalų pulpą. Histologiškai pulpą sudaro ląstelės, jungiamasis audinys, gausu kraujagyslių ir nervinių galūnėlių.
Negydomas ėduonis gilėja ir gali sukelti pulpos uždegimą, kuris pasireiškia stipriu skausmu. Tuomet turi būti atliekamas danties šaknų kanalų endodontinis gydymas. Atlikus šią procedūrą dantis tampa negyvas, didėja danties skilimo rizika, dažnai reikalingas protezavimas vainikėliu. Vis dėlto, pasitelkiant biosuderinamas ir regeneraciją skatinančias medžiagas kai kuriais atvejais galima išvengti šaknų kanalų gydymo bei išsaugoti danties gyvybingumą.
Danties anatomija. Adaptuota iš www.missionvalleyendodontics.com/tooth-anatomy.html
Pulpos padengimas. Ši procedūra atliekama, kai valant gilų ėduonies pažeidimą yra atveriamas mažas susiekimas su pulpa. Šis susiekimas yra uždaromas biokeramikiniu cementu. Biokeramikinis cementas yra ne vien biosuderinamas, bet kartu skatina danties audinių gijimą. Tarp cemento ir danties pulpos susidaro naujas kietojo danties audinio tiltelis ir dantis išlieka gyvybingas. Tyrimų rezultatai rodo, jog atlikus pulpos padengimą 80 – 90 proc. atvejų išsaugomas danties gyvybingumas.
Pulpos padengimas. Adaptuota iš https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pulp_cap.png
Pulpotomija. Ši procedūra atliekama, kai valant gilų ėduonies pažeidimą yra atveriama danties pulpa bei matomas pulpos uždegimas. Tada danties vainiko pulpa yra pašalinama, tačiau paliekama uždegimo dar nepažeista šaknies kanalų pulpa. Visas ėduonies pažeidimas yra atstatomas biokeramikiniu cementu ir vėliau padengiamas įprastiniu kompozito užpildu. Pasak tyrimų, pulpotomija padeda išsaugoti danties gyvybingumą 75 – 95 proc. atvejų.
Pulpotomija. Adaptuota iš https://dentagama.com/news/what-is-pulpotomy
Danties šaknų pulpos regeneracija. Ši procedūra gali būti atliekama vaikams bei paaugliams, kai tiek vainiko, tiek šaknų kanalų pulpoje yra matomas uždegimas. Neseniai išdygusių nuolatinių dantų šaknys dar nėra pilnai susiformavusios, yra trumpos ir plonos. Šaknų formavimasis trunka iki 4 metų. Kadangi endodontiškai gydytas dantis tampa negyvu, yra stabdomas šaknų augimas. Nepilnai susiformavusios šaknys lemia prastą danties prognozę. Dėl šios priežasties yra siūloma pašalinus uždegiminę pulpą atlikti pulpos regeneraciją, taip išsaugant danties gyvybingumą ir pratęsiant šaknų augimą.
Regeneracinė procedūra yra atliekama dviem etapais. Pirmojo vizito metu iš danties pašalinamas uždegiminis audinys, šaknų kanalai dezinfekuojami bei į kanalus įvedamas vietiškai veikiančių antibiotikų mišinys. Antrojo vizito metu iš audinių aplink danties šaknies viršūnę yra sukeliamas kraujavimas į šaknies kanalą. Šaknies kanale susidaro krešulys, kuriame gausu natūralių kamieninių ląstelių. Krešulys padengiamas specialiu bioaktyviu cementu ir atstatomas danties vainikas. Atlikus šį gydymą būtinas danties stebėjimas. Pasak tyrimų rezultatų, 91 – 94 proc. atvejų dantys išlieka be simptomų ir yra matomas uždegimo gijimas. 76 – 79 proc. atvejų taip pat matomas šaknies tolimesnis vystymasis (šaknies ilgėjimas bei sienelių storio didėjimas).
Nesusiformavusios šaknys. Adaptuota iš https://www.deardoctor.com/articles/trauma-and-nerve-damage-to-teeth/page3.php.
Atlikus regeneracinį gydymą yra būtinas danties sekimas. Kontroliniai vizitai paskiriami po 6, 12 mėn. ir toliau 1 kartą per metus 5 metus.
Gyd. endodontologijos rezidentė Eglė Marija Jonaitytė
Šaltiniai:
Galler KM, Krastl G, Simon S, Van Gorp G, Meschi N, Vahedi B, Lambrechts P. European Society of Endodontology position statement: Revitalization procedures. Int Endod J. 2016;49(8):717-23.
Duncan HF, Galler KM, Tomson PL, Simon S, El-Karim I, Kundzina R, Krastl G, Dammaschke T, Fransson H, Markvart M, Zehnder M, Bjørndal L. European Society of Endodontology position statement: Management of deep caries and the exposed pulp. Int Endod J. 2019 Jul;52(7):923-34.
AAE clinical considerations for a regenerative procedure revised 4/1/2018.
Kim SG, Malek M, Sigurdsson A, Lin LM, Kahler B. Regenerative endodontics: a comprehensive review. Int Endod J. 2018;51(12):1367-88