Naujienos

2021 - 07 - 08

Po ortodontinio gydymo būtinas retencinis (palaikomasis) periodas - šiuo gydymo etapu nešiojant reteinerius (palaikomuosius aparatus) siekiama stabilizuoti ir išsaugoti ortodontinio gydymo metu pasiektą rezultatą.

Dažniausiai naudojami reteinerių tipai:

  1. Fiksuoti
  2. Išimami (plokštelės, kapos)

Fiksuoti reteineriai – dažniausiai naudojami apatinio žandikaulio priekinių dantų liežuviniame paviršiuje. Dažnai tokio tipo reteineriai naudojami ir viršutinio žandikaulio priekinių dantų srityje, jeigu vielutė netrukdo sukąsti. Gydytojas ortodontas individualiai išlanksto vielutę pagal dantų liežuvinius arba gomurinius paviršius ir pritvirtina vielutę prie dantų naudojant šviesoje kietinamą skystą kompozitą. Būtina žinoti, kad atsilaisvinus ar įtrūkus vielutei, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą, kad reteineris būtų pataisytas. Atsiklijavus reteineriui, galima dantų migracija – dantys gali grįžti į pradinę - prieš ortodontinį gydymą buvusią - padėtį.


Pav. Fiksuotas apatinio žandikaulio reteineris (https://dentagama.com/news/what-is-the-difference-between-fixed-retainer-and-removable-retainer)

Išimami reteineriai – retencinės plokštelės arba kapos.

Pasibaigus aktyviai ortodontinio gydymo fazei, gydytojas ortodontas nuima  naują atspaudą ir dantų technikų laboratorijoje pagaminami individualūs išimami reteineriai. Šio tipo reteineriai dažniausiai nešiojami naktimis. Gali būti, kad gydytojas ortodontas pradžioje nurodys išimamą reteinerį nešioti keletą valandų ir dienos metu, palaipsniui nešiojimo trukmė mažinama iki 8-10 val per parą (kai užtenka nešioti tik naktį). Yra keli išimamų reteinerių tipai: plokštelės ir kapos.

Plokštelės – išimamas aparatas, laikosi ant dantų metalinių kabliukų ir lankelio dėka, dengia dalį dantenų. Plokšteles reikia valyti dantų šepetėliu ir pasta, laikyti plastikinėse dėžutėse.

Pav. Išimamas reteineris – plokštelė (https://en.wikipedia.org/wiki/Retainer_(orthodontics)

Kapos – laboratorijoje gaminamas skaidrus išimamas ortodontinis aparatas, laikosi ant dantų apgaubdamas visą danties paviršių. Kapas reikia valyti dantų šepetėliu ir pasta, laikomos plastikinėse dėžutėse.

 

Pav. Išimami reteineriai – kapos (https://www.totalorthodontics.co.uk/teeth-straightening/retainers/)

Gydytojas ortodontas, atsižvelgdamas į ortodontinės anomalijos tipą, naudotus ortodontinius aparatus, paciento amžių, dantų, sąkandžio būklės stabilumą ar kitus individualius ir bendrus retencinio periodo kriterijus, kiekvienam pacientui nurodo, kaip dažnai ir kiek ilgai, kokius reteinerių tipus retenciniu periodu naudoti. Tai gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų ar dar ilgiau.

Po gydymo plokštelėmis dažniau naudojami išimami reteineriai, palaipsniui mažinama ir retinama jų nešiojimo trukmė. Išdygus visiems nuolatiniams dantims ir stabilizavus sukandimą, gydytojas ortodontas gali leisti pacientui atsisakyti reteinerių.

Po gydymo kapomis arba fiksuotais ortodontiniais aparatais (breketais), dažniausiai naudojami ir fiksuoti, ir išimami reteineriai (prie priekinių dantų pritvirtinama lanksti vielutė, o naktį papildomai paskiriama nešioti plokštelė arba kapa). Atsižvelgiant individualiai į kiekvieno paciento dantų ir sąkandžio būklę po ortodontinio gydymo, plokštelė arba kapa paskiriama vienam arba abiems žandikauliams.

Sulūžus ar deformavus plokštelę ar kapą, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją ortodontą, kad reteineris būtų pataisytas. Nenešiojant išimamo retencinio aparato arba nešiojant deformuotą aparatą, galima dantų migracija į pradinę - prieš ortodontinį gydymą buvusią - padėtį.

Parengė ortodontijos rezidentė Olga Švedienė