Po ortodontinio gydymo būtinas retencinis (palaikomasis) periodas - šiuo gydymo etapu nešiojant reteinerius (palaikomuosius aparatus) siekiama stabilizuoti ir išsaugoti ortodontinio gydymo metu pasiektą rezultatą.
Dažniausiai naudojami reteinerių tipai:
Fiksuoti reteineriai – dažniausiai naudojami apatinio žandikaulio priekinių dantų liežuviniame paviršiuje. Dažnai tokio tipo reteineriai naudojami ir viršutinio žandikaulio priekinių dantų srityje, jeigu vielutė netrukdo sukąsti. Gydytojas ortodontas individualiai išlanksto vielutę pagal dantų liežuvinius arba gomurinius paviršius ir pritvirtina vielutę prie dantų naudojant šviesoje kietinamą skystą kompozitą. Būtina žinoti, kad atsilaisvinus ar įtrūkus vielutei, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą, kad reteineris būtų pataisytas. Atsiklijavus reteineriui, galima dantų migracija – dantys gali grįžti į pradinę - prieš ortodontinį gydymą buvusią - padėtį.
Pav. Fiksuotas apatinio žandikaulio reteineris (https://dentagama.com/news/what-is-the-difference-between-fixed-retainer-and-removable-retainer)
Išimami reteineriai – retencinės plokštelės arba kapos.
Pasibaigus aktyviai ortodontinio gydymo fazei, gydytojas ortodontas nuima naują atspaudą ir dantų technikų laboratorijoje pagaminami individualūs išimami reteineriai. Šio tipo reteineriai dažniausiai nešiojami naktimis. Gali būti, kad gydytojas ortodontas pradžioje nurodys išimamą reteinerį nešioti keletą valandų ir dienos metu, palaipsniui nešiojimo trukmė mažinama iki 8-10 val per parą (kai užtenka nešioti tik naktį). Yra keli išimamų reteinerių tipai: plokštelės ir kapos.
Plokštelės – išimamas aparatas, laikosi ant dantų metalinių kabliukų ir lankelio dėka, dengia dalį dantenų. Plokšteles reikia valyti dantų šepetėliu ir pasta, laikyti plastikinėse dėžutėse.
Pav. Išimamas reteineris – plokštelė (https://en.wikipedia.org/wiki/Retainer_(orthodontics)
Kapos – laboratorijoje gaminamas skaidrus išimamas ortodontinis aparatas, laikosi ant dantų apgaubdamas visą danties paviršių. Kapas reikia valyti dantų šepetėliu ir pasta, laikomos plastikinėse dėžutėse.
Pav. Išimami reteineriai – kapos (https://www.totalorthodontics.co.uk/teeth-straightening/retainers/)
Gydytojas ortodontas, atsižvelgdamas į ortodontinės anomalijos tipą, naudotus ortodontinius aparatus, paciento amžių, dantų, sąkandžio būklės stabilumą ar kitus individualius ir bendrus retencinio periodo kriterijus, kiekvienam pacientui nurodo, kaip dažnai ir kiek ilgai, kokius reteinerių tipus retenciniu periodu naudoti. Tai gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų ar dar ilgiau.
Po gydymo plokštelėmis dažniau naudojami išimami reteineriai, palaipsniui mažinama ir retinama jų nešiojimo trukmė. Išdygus visiems nuolatiniams dantims ir stabilizavus sukandimą, gydytojas ortodontas gali leisti pacientui atsisakyti reteinerių.
Po gydymo kapomis arba fiksuotais ortodontiniais aparatais (breketais), dažniausiai naudojami ir fiksuoti, ir išimami reteineriai (prie priekinių dantų pritvirtinama lanksti vielutė, o naktį papildomai paskiriama nešioti plokštelė arba kapa). Atsižvelgiant individualiai į kiekvieno paciento dantų ir sąkandžio būklę po ortodontinio gydymo, plokštelė arba kapa paskiriama vienam arba abiems žandikauliams.
Sulūžus ar deformavus plokštelę ar kapą, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją ortodontą, kad reteineris būtų pataisytas. Nenešiojant išimamo retencinio aparato arba nešiojant deformuotą aparatą, galima dantų migracija į pradinę - prieš ortodontinį gydymą buvusią - padėtį.
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės
Žalgirio klinika
Adresas: Žalgirio g. 115, 117, Vilnius
tel. (8 5) 272 10 31
el. paštas info@zalgirioklinika.lt
Juridinio asmens kodas: 191744287
Atsiskaitomoji sąskaita: LT844010042400033883
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukai
Šie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukai
Šie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |