Naujienos

2022 - 03 - 03

Skausmas po dantų kanalų gydymo

Danties šaknų kanalų gydymas dažniausiai atliekamas, kai pacientas kreipiasi dėl įvairaus laipsnio ir trukmės varginančio danties (-ų) skausmo, jautrumo skirtingos temperatūros maistui ar oro pokyčiams, kramtymui, sunkesniais atvejais dėl patinimo bei išskirtiniais gyvenimo atvejais – patyrus dantų traumas. Neretas atvejis, kai kanalų gydymas reikalingas po profilaktinio patikrinimo, atlikus rentgeno nuotraukas ir papildomą ištyrimą. Pacientai šią gydymo procedūrą dažniausia įvardija paplitusiu ir visiems suprantamu terminu, kaip „nervo traukimas“ po kurios „dantis būna negyvas“. Danties viduje esančio audinio, kurio medicininis terminas -pulpa, o visiems geriausiai žinomas terminas – nervas, uždegimo dažniausia priežastis yra dantų ėduonis. Net užplombavus gilų dentino ėduonį ir mechaniškai neatsivėrus danties nervui ateityje yra rizika, kad reikės šaknų kanalų gydymo, nes bakterijos ar jų toksinai dirgina danties pulpą ir ar ji sugebės atsistatyti pašalinus dirgiklį pamatome tik po kurio laiko. Kita priežastis kuomet reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas yra dantų traumos. Tiek nusiskėlus dantį arti nervo, tiek dančiui pajudėjus iš įprastos vietos danties nervas gali prarasti gyvybingumą ir tuomet neišvengiamai reikalingas kanalų gydymas. Kartais rentgeno nuotraukoje galima matyti infekciją apie jau kanalų gydymą turėjusį dantį, tuomet planuojamas kanalų pergydymas - procedūra, kuomet šalinama sena plombinė medžiaga iš kanalų ir kanalai gydomi pakartotinai.


Pav. 1 Uždegimo stadijos dantyje

Pradėjus šaknų kanalų gydymo arba pergydymo procedūrą gali pasireikšti skausmas arba paūmėjimas. Skausmas gali būti įvairaus intensyvumo, kurį malšina paskirti vaistai nuo skausmo. Paūmėjimo metu būdingas stiprus skausmas, kuomet vaistų nuo skausmo neužtenka, gali atsirasti tinimas matomas burnos audiniuose prie gydomo danties arba veido tinimas matomas išoriškai. Literatūros duomenimis skausmu po šaknų kanalų gydymo skundžiasi 1 - 50%, paūmėjimu 1 - 16% pacientų. Skausmas gali prasidėti nuo kelių valandų iki kelių dienų po šaknų kanalų gydymo.


Pav. 2 Patinimas po kanalų gydymo

Skausmo ir paūmėjimo priežastys yra kelios. Danties, kuriam reikalingas kanalų gydymas, pulpa yra infekuota bakterijomis. Gydymo tikslas yra visus danties kanalus išvalyti, kad maksimaliai būtų pašalintos bakterijos, ir užplombuoti. Šiam tikslui naudojamos įvairios adatėlės ir cheminės mikroorganizmus naikinančios medžiagos. Kanalų paruošimo metu sujudinama nusistovėjusi bakterijų ir žmogaus imuninės sistemos pusiausvyra. Ruošiant kanalus neišvengiamai bakterijų ir audinių likučių nedideli kiekiai patenka į už šaknies viršūnės esančius audinius ir didina uždegiminę reakciją. Uždegimo intensyvumas priklauso nuo mikroorganizmų virulentiškumo ir jų kiekio. Paūmėjimo metu aktyvuojama organizmo gynybinė sistema, kuri kovoja su infekcija ir dėl to jaučiamas skausmas ir galimas patinimas.

Pacientui svarbu žinoti, kad skausmas po kanalų gydymo yra normali organizmo reakcija. Svarbu laikytis gydytojo nurodymu, vartoti paskirtus vaistus nuo skausmo nurodytu dažnumu. Nedelsiant kreiptis į gydytoją kai:

  • Paskirti vaistai nuo skausmo nepadeda arba jų poveikio neužtenka.
  • Pasireiškė tinimas. Tinimo atveju jeigu formuojasi pūlinys gali reikėti pūlinį atverti, tam tikrais atvejais skirti papildomą antibakterinį gydymą.

Gyd. Endodontologijos rezidentė Monika Slaboševičiūtė


Pav. 1. - https://www.rootcanaldrs.com/latest-technology-in-root-canal-treatment
Pav. 2. - Walton, R.E. (2002), Interappointment flare-ups: incidence, related factors, prevention, and management. Endodontic Topics, 3: 67-76. https://doi.org/10.1034/j.1601-1546.2002.30107.x