Nesuaugimų gydymas

Lietuvoje kasmet gimsta apie 40 vaikų su įvairiais įgimtais veido nesuaugimais ir kitomis veido ir žandikaulių srities deformacijomis, vystymosi ydomis. Nesuaugimai - tai sudėtingos veido vystymosi anomalijos, sutrikdančios estetinę paciento išvaizdą, turinčios įtakos kalbos formavimuisi, raiškai, dantų dygimui. Visapusiška pacientų su veido nesuaugimais reabilitacija yra ilga, sudėtinga ir reikalauja kruopštaus komandinio įvairių specialistų darbo. Galimi įvairūs nesuaugimo variantai, todėl tikslią diagnozę gali nustatyti tik specialistas.

Vienintelis efektyvus tokių vaikų gydymo būdas komandinis įvairių specialistų darbas. darbas, todėl labai svarbu, kad kuo anksčiau naujagimis patektų į specialistų rankas. Atlikus operaciją, tokiam vaikui būtina ne tik logopedo, bet ir ortodonto pagalba, nes dažnai būtina gydyti netaisyklingą sąkandį, išmokyti vaiką taisyklingai tarti žodžius.

Nesuaugimų gydyme dalyvauja veido ir žandikaulių chirurgų, logopedų, ortodontų, gydytojų-ortopedų (protezuotojų) komanda. Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika turi  senas pacientų su veido nesuaugimais reabilitacijos tradicijas.
Klinikoje įkurtas Veido nesuaugimų poskyris  vienintelis specializuotas veido nesuaugimus ir veido-žandikaulių deformacijas gydantis poskyris Lietuvoje. Čia sistemingai gydoma daugiau nei 80 procentų visos Lietuvos pacientų, kurie yra gimę su veido nesuaugimais ir kitomis vystymosi ydomis.

Šiame poskyryje vyksta nuolatinis tos pačios komandos specialistų bendradarbiavimas, vykdoma klinikinių atvejų dokumentacija, analizė  gydytojai stažuojasi ir tobulinasi nesuaugimų gydymo srityje, dalyvauja tarptautiniuose moksliniuose projektuose analizuojančiuose ilgalaikius gydymo rezultatus.

Vaikų su veido nesuaugimais chirurgines korekcijas koordinuoja veido ir žandikaulių chirurgas doc.dr. L.Zaleckas, kalbos korekcijas - logopedė A. Lipnickiene, ortodontinį gydymą - ortodontė I.Narbutytė. Esant poreikiui, pacientai nukreipiami kitų specialistų - LOR gydytojų, vaikų odontologų, protezuotojų, psichologų, genetikų konsultacijoms. Gydytojai konsultuoja pacientus kiekvieną trečiadienį nuo 11 val.,  kiekvienam pacientui sudaromas ir jo tėvams pristatomas individualus gydymo planas. 

Visas chirurginis ir ortodontinis gydymas bei kalbos korekcijos pacientams  su veido nesuaugimais kompensuojamas ligonių kasų  ir yra nemokamas. Atvykdami į konsultacijas pacientai turi turėti siuntimą veido ir žandikaulių chirurgui ir/arba ortodontui.

Rekomenduojama, kad tokius pacientus gydytojai pamatytų ir detaliai įvertintų patologiją per pirmas 2 – 4 sav. po gimimo. Pirmos konsultacijos metu nustatoma tiksli diagnozė, paaiškinami galimi maitinimo ypatumai. Registruotis konsultacijai reikia turint gydytojo siuntimą

Lūpos plastika dėl nesuaugimo atliekama sulaukus 3 mėn. amžiaus

Gomurio plastika - nuo 10 mėn. amžiaus (priekinė gomurio dalis gali būti operuojama kartu su lūpos nesuaugimu).

Alveolinės ataugos plastika (priklausomai nuo individualios būklės ir dantų dygimo)  - dažniausiai 7 – 12 m. amžiuje.

Korekcinės operacijos - lūpos, nosies korekcijos, kalbą palengvinančios operacijos - planuojamos individualiai, atsižvelgiant konkrečiai į kiekvieną atvejį.